Přijde mi, že prodejci zlata v poslední době útočí na klienty ze všech stran. Dočetl jsem se, že je teď dobrá doba k nákupu, protože:
- Zlato teď kupují i některé centrální banky
- Je teď dostupnější než kdy jindy (protože lze koupit po menších částech)
- Je historicky stabilní
- Ochrání proti inflaci
- Přichází krize a zlato poroste
- Apod
Zlato teď skutečně je na historických maximech. Je to dostatečně dobrý důvod k nákupu? Určitě ne, ba možná právě naopak. Pojďme se podívat, jak se lze na zlato z investičního pohledu dívat a jaký přístup dává smysl. Přitom zkusíme rozebrat i některé výše zmiňované argumenty pro nákup zlata.
Investiční filozofie
Zlato za mě nesplňuje jeden z klíčových principů mé investiční filozofie. Konkrétně bod „Investuji do toho, co vydělává peníze“. Zde bych se rád zastavil a vysvětlil, proč mám tento přístup:
- Abych vydělal, nemusím levně koupit a draze prodat
- Nemusím nijak výrazně časovat trh
- Nemusím někoho „přechytračit“
- Stačí mi dané aktivum držet dostatečně dlouho
- Emocionálně je daleko snesitelnější držet investici, která je sice v propadu, ale stále vydělává peníze
Zlato peníze nevydělává. Ano, má určité omezené praktické využití (elektronika, šperky, zdravotnictví), nýbrž je to v podstatě jen kus kovu, u něhož se lidé shodli, že je ho málo, líbí se jim, a proto bude drahý. Můžete namítnout, že podobně je to s penězi. Ty jsou rovněž postaveny na důvěře. Avšak peníze můžete dál množit – když je dáte na spořící účet či třeba půjčíte státu prostřednictvím dluhopisu, budete jich mít více. Mohou vám vydělávat. Na zlatu vyděláte jen a pouze tehdy, když jej prodáte za více peněz, než za kolik jste jej nakoupili.
Nádherně to vysvětluje Warren Buffet. Jeho citát je starší a ceny nemusí sedět, ale princip je stejný: Když vezmete všechno zlato na světě a uděláte z něj krychli, ta bude mít hranu o délce zhruba 20 metrů. A bude stát zhruba 7 bilionů dolarů. Za 7 bilionů dolarů byste mohli mít všechnu zemědělskou půdu v USA, koupit si 7x společnost Exxon Mobil, a ještě by Vám cca bilion dolarů zbyl. Asi vás nepřekvapí, že Warren by si jako hodnotový investor vybral druhou možnost. Než mít jen kus drahého kovu, to raději stroj na peníze.
Stabilita
Říká se, že zlato je stabilní investice, kotva v nejistých časech, bezpečný přístav. Toto vše už jsem o zlatu slyšel. Zakládají se ona tvrzení na validních argumentech? Historický vývoj zlata do roku 1971 je trochu klamavý, protože na zlato byl až do této doby vázán kurz dolaru a dlouhou dobu byly možnosti jeho vlastnictví v USA omezené. Ale od roku 1971 (u vlastnictví 1975) tomu tak není a více než 50 let už je v investičním světě slušná doba na vyřčení některých soudů.
Přikládám graf z Trading Economics, který ukazuje cenu za trojskou unci v USD:
Myslím, že i laik pozná, že cena zlata je velmi volatilní. Pokud jste koupili okolo roku 1980, na svém jste byli až po roce 2005. A to vůbec nepočítám inflaci, pouze nominální cenu. Podívat se můžeme rovněž na roky po světové krizi v roce 2008. Po zlepšování situace okolo roku 2012 cena zlata poměrně dramaticky klesla, jen aby zase vzrostla s Covidem-19. Všimněte si ale, že ne při všech krizích zlato roste. Internetová bublina v roce 2000 zase takový vliv na zlato neměla.
Co z výše uvedeného vyplývá? Zlato je emociální investice. Lidé ho nakupují, když se bojí a prodávají, když jsou časy dobré. Opravdu chcete v portfoliu investici založenou skoro čistě na emocích? Ano, pro zajištění v případě velké krize může pár procent zlata v portfoliu pomoci, ale nemělo by se to přehánět a jde to i bez něj.
Téma je obsáhlé a chci jej uchopit z různých úhlů. Pro dnešek tedy stačí a příště se podíváme třeba na to, zda je zlato vhodnou ochranou proti inflaci či jak je to s těmi centrálními bankami. Pokud by vás o zlatu do té doby zajímalo něco z perspektivy investičního poradce, stačí mi napsat.