Systém 4 účtů

Jak řídit peníze na účtech a mít v nich přehled.

Mít v penězích pořádek je důležité a ve výsledku je pořádný člověk i bohatší. Protože ten, kdo má systém, má i lepší disciplínu, utrácí méně za nepotřebné věci a zbývá mu více peněz. Se systémem se navíc daleko snadněji plánuje a finance řídí. Člověk je tudíž klidnější a méně ve stresu, protože má o penězích přehled a ví, nakolik si může dovolit utrácet.

Vše výše popsané umožňuje Systém 4 účtů, který klienty učím používat. Předesílám, že to není můj vynález, naopak za jeho vysvětlení vděčím Michalu Doubkovi, skvělému finančnímu poradci a kolegovi z AFP ČR. Systém 4 účtů není žádný počítačový program, jedná se pouze o šikovné propojení několika různých bankovních účtů.

Základní varianta obsahuje účty 4:

  • Běžný
  • Obálkový
  • Rezervní
  • Přebytkový

Běžný účet

Pojďme se na jednotlivé účty podívat a vysvětlit si jejich příjmy a provázanost. Běžný účet je ten, který používáme prakticky všichni. Chodí vám na něj příjem (výplata, peníze z nájmu atd.) a platíte z něj běžné provozní věci jako hypotéku, jídlo, pojištění, energie atd. Na tomto účtu doporučuju držet cca 1 až 2násobek měsíčních výdajů. Více je zbytečně drahé (bezpečí, inflace atd.) a výrazně méně, než 1násobek by zase ohrožovalo fungování Systému, muselo by se např. sahat do rezerv.

Obálkový účet

Obálkový účet je inspirován životem našich předků. V minulém století bylo běžné si na větší jednorázové výdaje šetřit zvlášť a pro každou položku mít zvlášť obálku či hrníček. Ještě, než poběžíte do papírnictví či začnete utírat hrnečky z horní poličky, vydržte chvíli. Žijeme v modernější době, dnes už obálky nabízí některé banky (vím o KB, ČSOB, mBank, AirBank a České spořitelně) v rámci spořícího účtu. Obálky si můžete pojmenovat a do každé virtuálně spořit. S obálkami by vám měl napovědět rozpočet, kde u ročních fixních a plánovaných výdajů zajisté vyvstanou větší sumy. Za mě totiž nemá cenu mít obálku na členství v Sokole za 600 Kč…

Klienti si typicky zřizují obálky např. na:

  • Vánoce
  • Povinné ručení na auto
  • Plánovaný servis auta
  • Letní dovolenou
  • + další fixní či plánované výdaje na další rok (nové kolo, nový telefon atd.)

Ideální je, když na začátku máte tolik peněz, že obálky zvládnete naplnit. V průběhu celého roku z nich vybíráte tak, jak přichází jednotlivé výdaje. Tj. před Vánoci vyberu z obálky Vánoce jejího obsah (např. 10 000 Kč) a ten utratím za dárky. Obálky se nedoplňují, tj. na konci roku vám buď nezůstane nic anebo budete v plusu tam, kde jste oproti původnímu rozpočtu ušetřili.

Rezervní účet

Účet rezervní by měl sloužit pouze pro předem definované „katastrofy“. Tj. pro neočekávané výdaje, se kterými se v rozpočtu nepočítalo. Jsou to obvykle škody, které klienti nemají pojištěné, protože to buď nelze či se to nevyplatí.

Může se jednat o:

  • Pokažená spojka na autě
  • Vyhazov z práce a dvouměsíční hledání si nové
  • Spoluúčast na pojištění nemovitosti po záplavě
  • Pokažená pračka
  • Rozbitý mobilní telefon

Rezerva by se naopak neměla používat na rozmary. Tj. koupě nové kabelky či horského kola. Rovněž by z ní nemělo sanovat zvýšení původně rozpočtovaných nákladů – místo dovolené za 30 000 Kč jsem si vyhlédnul zájezd za 60 000 Kč.

Tento účet by se rovněž v průběhu roku neměl doplňovat. V případě pohodového roku zůstane rezerva netknutá, v případě smolného roku z ní bude částečně odčerpáno.

Zbytek příště

Stále mi zbývá vysvětlit fungování Přebytkového, popsat moje rozšíření Systému a ukázat vše v přehledné
tabulce. Aby tento článek nebyl příliš dlouhý, rozhodl jsem se jej rozdělit na 2 poloviny, ta druhá vyjde zase za 14 dní, jako je na mém blogu zvykem.

Picture of Ing. Filip Horák, PFP

Ing. Filip Horák, PFP

Vzdělávám své klienty. Článek po článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


další články

Related Posts

Rizika u pojištění nemovitosti a domácnosti

Co za rizika určitě nepodceňovat.

Zlatá horečka III.

A proč se nechcete nakazit.