Férové dělení společných výdajů

Jak vyřešit otázku dělení výdajů ve vztahu? Jaké jsou přístupy?

Proč jsem se rozhodl článek o dělení společných výdajů napsat:

Nedávno jsem s klienty řešil finanční plán a zarazilo mě jejich fungování v rámci rodinného rozpočtu. O nějakém dělení společných výdajů nemohla být řeč. Zatímco paní z mateřské platila většinu výdajů a v žádném případě jí nezbývalo na investování (chtěli jej řešit každý zvlášť), pán měl slušný výdělek a peněz přebytek, ať už na život či na jeho cíle. Řešil jsem s nimi otázku dělení výdajů a (snad) je přiměl jejich systém změnit, aby to bylo fér pro oba.

Udělal jsem dobře? Nevím. Způsobů, jak si nastavit dělení společných výdajů férově, je více. Zaleží samozřejmě na mnoha okolnostech – vážnost vztahu, vztah k penězům, ochota se tím zabývat atd.

Dle výdajů/random:

Na začátku vztahu mi přijde nejlepší společné výdaje dělit buď náhodně (jednou platíš Ty, pak zase já) či 50:50. Tzn. pokud útrata za večeři a kino byla dohromady 500 Kč, oba zaplatí 250 Kč.

Dle příjmu:

Jakmile spolu partneři začnou žít, dává mi největší smysl dělit výdaje na základě příjmu. Je potřeba zastávat filozofii „Každý toho děláme maximum a vyděláváme své udržitelné maximum“. Pakliže muž vydělává 50 000 Kč a žena 25 000 Kč (může to být i opačně, pozn. pro feministky), muž by měl platit 66 % z výdajů a žena 33 %. Nevýhoda tohoto přístupu je větší pracnost – jednou za čas by se měl poměr placení aktualizovat, ale osobně mi to za tu férovost stojí.

Nejférovější přístup:

O level výše je pak čistě společný účet, bez individuálních účtů každého partnera, tedy vše, co se vydělá, se dá na jednu hromadu a utratí se rovněž kolektivně. I takoví klienti mohou mít individuální cíle, často se pak peníze na tyto cíle dělí 50:50 – na rentu investují oba partneři 5 000 Kč měsíčně.

Dle oblastí:

Další možností je výdaje dělit na základě oblastí – já platím jídlo, benzín a zábavu, Ty bydlení. Bez propočtů to ale dopadne spíše jako náhodné dělení, alespoň dle mého názoru.

Picture of Ing. Filip Horák, PFP

Ing. Filip Horák, PFP

Vzdělávám své klienty. Článek po článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Komentáře

  1. Filipe, děkuji že myslíš i na ženy. Chlap z úvodu článku mě hrozně rozčílil. Chlapi by měli myslet na to, že se vzdáváme ve chvíli mateřství příjmu v dané době, ale taky se vzdáváme kariéry na několik let v tom nejvíce produktivním věku. Zároveň i po návratu do práce to bývají ženy, kdo jsou doma s nemocnými dětmi a tyhle faktory se odráží ve mzdě po návratu do pracovního prostředí.

    Za mě pokud se jedná pouze o partnery tak 50/50 a když o manžele/rodinu – pak by to měla být ta jedna hromada.

    Byla bych velmi opatrná i v onom dělení dle oblastí. Pokud chlap v partnerském vztahu platí bydlení ve smyslu hypo a žena platí jídlo, drogerií apod. Tak chlap ve skutečnosti investuje zatímco žena platí režie.

    1. Děkuju za komentář, Kačko. Naprosto souhlasím, proto jsem to napsal. Ženy to mají kvůli dětem v mnoha ohledech těžší a myslím, že zrovna finance jsou oblast, kde to jde nastavit férově pro všechny strany (narozdíl např. od kojení :D).

      A to s hypotékou je dobrý point, ale co jsem se zajímal o nějaké rozsudky, tak když jsou partneři dlouhodobě spolu a rozejdou se, má snad žena nárok na část nemovitosti i když nejsou manželé. Ale je lepší to mít vše dohromady, jak píšeš, nebo mít alespoň nějakou smlouvu o tom, co se stane v případě rozchodu.

další články

Related Posts

Rizika u pojištění nemovitosti a domácnosti

Co za rizika určitě nepodceňovat.

Zlatá horečka III.

A proč se nechcete nakazit.