Investiční teploměr

Jak využívat investice a úvěry.

Investiční teploměr používám skoro u všech klientů při vysvětlování toho, jak v životě přistupovat k investicím a úvěrům. Je to geniálně jednoduchá pomůcka z dílny KFP, díky které člověk při správném pochopení může vydělat klidně i miliony.

Teploměr, který je umělecky ztvárněn níže má stupnici 0–10 %. Podotýkám, že zobrazené hodnoty u jednotlivých položek jsou orientační a průměrné. Jedná se o dlouhodobý průměr, který krátkodobě nemusí odpovídat realitě, což není tolik podstatné. Stupnice teploměru vlevo ukazuje průměrné roční úroky u úvěrů. Tyto peníze platíme za to, že jsme si půjčili, jedná se tím pádem o cenu za cizí peníze. Naopak vpravo je běžné zhodnocení u investic. Vlnovka přes celou šíři je průměrná inflace v ČR.

Závěry z teploměru

Co bychom si z obrázku měli odnést:

  1. Při posuzování toho, zda je pro vás úvěr dobrý (tzn. si jej vzít či zda jej předčasně splatit) se řiďte tím, jak investujete. Pokud je vaší nejvýnosnější „investicí“ spořící účet si stavební spoření, i hypotéka za 4 % je pro vás drahá a snažte se jí co nedříve zbavit. Naopak pokud investujete rozumně a máte v portfoliu akcie či dluhopisy, racionálně je nejlepší v maximální možné míře využívat cizí peníze. Ty jsou totiž levnější než vaše vlastní. Ostatně to jsem popsal již v tomto článku.
  2. Na žebříčku úvěrů se vždy snažte být co nejníže. Čím méně budete platit na úrocích, tím lepší. Obecně lepší je úvěry dražší než hypotéka vůbec nepoužívat, respektive už musíte dobře vědět, co děláte. 
  3. U investic je dobré být na teploměru co nejvíce nahoře. Má to však svá pravidla a omezení. Výnosnější investice obvykle více kolísají. Je to spíše vlastnost než riziko a je třeba s tím pracovat – mít krátkodobé rezervy a investovat bezpečně dle strategických cílů (viz článek Kyblíkové portfolio).
  4. Inflace je všudypřítomná. U úvěru nám pomáhá (cizí peníze nás stojí reálně méně), u investic zase škodí – ukusuje z výnosu. Průměrné sazby hypotečních úvěru jsou relativně blízko inflaci. U investic je prakticky nutné vybírat z těch, které mají průměrné zhodnocení vyšší než inflace. Střádá-li člověk peníze pouze spořícími produkty (spořící účet, termínovaný vklad, transformovaný penzijní fond atd), bude reálně chudnout. 
Picture of Ing. Filip Horák, PFP

Ing. Filip Horák, PFP

Vzdělávám své klienty. Článek po článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


další články

Related Posts

Jak poznat špatného finančního poradce?

7 znamení, že je čas utéct.

Stanovení pojistné částky domácnosti

Jak se nedopustit typických chyb.